Zapewne nie jeden raz zastanawialiście się, co zrobić w ciepły weekend albo jak aktywnie spędzić dzień w czasie wakacji. Nasze Żędowice leżą nad Małą Panwią – jednym z najbardziej urokliwych miejsc na spływy kajakowe.

Mała Panew to prawy dopływ górnej Odry. Przecina województwo śląskie i opolskie. Często słyszymy, że nazywana jest opolską Amazonką – a to ze względu na pięknie ukształtowane brzegi, kręty i malowniczy bieg oraz nieposkromioną przyrodę wokół.

Dzięki odpowiedniemu poziomowi wody (22-70 cm) pływanie kajakiem po Małej Panwi sprawi przyjemność zarówno doświadczonym kajakarzom jak i osobom, które wybrały się na spływ w celach czysto rekreacyjnych.

W okolicach Żędowic do wyboru mamy wiele tras. Łatwiejsze nie wymagają przenoszenia kajaków, więc świetnie sprawdzą się dla rodzin z dziećmi (te przez Kielcze do żędowickiego Młynu Bombelka). Są też szlaki (wiodące między żędowickimi młynami do Zawadzkich Świerkli i dalej) dla kajakarzy o lepszej sprawności fizycznej, gdzie wymijać musimy naturalne przeszkody, przenosić kajaki, obchodzić progi wodne, wodospady. Urokliwe tereny, wstęga rzeki często wijąca się przez dzikie lasy, pełne urozmaiconej fauny i flory sprawią wiele przyjemności. Zwłaszcza w upalne lato, kiedy będziemy mogli liczyć na ochłodę dzięki gęstym drzewostanom. Omijając powalone przez bobry drzewa, warto wypatrywać innych mieszkańców okolicznych lasów i łąk. Może uda się nam zobaczyć kuropatwy, bażanty, zające, sarny czy lisy. Również rozmaitość drzew takich jak sosny, świerki, jodły, olsze, brzozy, graby, dęby czy buki będą ucztą dla oczu. Pamiętajmy jednak, żeby zachować ciszę, nie śmiecić i zatrzymywać się w wyznaczonych do tego miejscach.

Na naszym filmiku ze spływu łatwo dostrzec piękno otaczających nas terenów. Zazwyczaj, zorganizowany spływ trwa 2-5 h. Jeśli mamy jednak własny kajak i podstawową wiedzę o ukształtowaniu rzeki i kajakarstwie, sami możemy wybrać szlak, który będzie nam najbardziej odpowiadał. Miejmy jednak na uwadze nasze bezpieczeństwo. Mimo że poziom Małej Panwi w lecie nie jest wysoki, warto zachować spokój i czujność. Niedoświadczonym osobom polecamy, przynajmniej na początku spływy w towarzystwie obytych kajakarzy. Ubrani w odpowiedni, elastyczny strój, z nakryciem na głowę i w okularach przeciwsłonecznych w czasie upałów, będziemy doskonale się czuć i bawić. Warto na spływ zabrać coś do jedzenia i picia – miejmy jednak na uwadze to, że miejsca w kajaku jest mało.

Wiele firm w naszej okolicy organizuje spływy Małą Panwią. Dostosowana infrastruktura (gminne stanice kajakowe, piaszczyste plaże – miejsca odpoczynku, restauracje, toalety, parkingi, drogi rowerowe i trasy spacerowe) sprawia, że Żędowice i jej okolice to bardzo popularne i wspaniałe miejsce do aktywnego spędzenia wolnego czasu. Zarówno turyści ja i mieszkańcy Żędowic spędzą na wodach Małej Panwi wyjątkowe i piękne chwile. Zapraszamy!