Miejsca odpoczynku i modlitwy

Gmina Zawadzkie stara się o środki na remont zabytkowych kapliczek na wsiach. Dzięki dotacjom z LGD Kraina Dinozaurów wkrótce w nowej odsłonie będzie można zobaczyć tzw. Dzwonek w Żędowicach oraz kapliczkę przy ul. Dobrego Pasterza w Kielczy. Przygotowane przez urzędników wnioski przeszły już pozytywnie weryfikację Lokalnej Grupy Działania.

Kielcza

W przypadku kapliczki w Kielczy wnioskodawcą jest miejscowa parafia św. Bartłomieja, a partnerami urząd, GOSiT, Stowarzyszenie im. Wincentego z Kielczy oraz szkoła. Dzięki zaangażowaniu parafii projekt realizowany będzie praktycznie za darmo. 95% wartości inwestycji pokryje Unia Europejska, pozostałe 5% to praca własna mieszkańców, którzy pomogą przygotować teren pod zagospodarowanie. Cała inwestycja ma kosztować blisko 60 tysięcy złotych.

Wokół kapliczki ma powstać brukowany placyk z czterema ławeczkami i stojakami na rowery. Pojawią się też ozdobne rośliny. Opaska z kostki betonowej wokół kapliczki zostanie wymieniona na granitową.

Żędowice

W Żędowicach proboszcz nie zgodził się na współpracę z urzędem w sprawie remontu kapliczki przy ul. Strzeleckiej. Gmina wzięła remont na siebie, przez co Unia dołoży tu tylko niecałe 64% wartości prac. Urzędowi w realizacji inwestycji partnerują Stowarzyszenie Przyjaciół Szkoły w Żędowicach, Mniejszość Niemiecka, firma Izmar oraz sołtys Jerzy Stasz.

Dzwonek wymaga więcej starań jeśli chodzi o samą budowlę. Wyremontowany zostanie dach, na którym pojawią się drewniane gonty – takie pokrycie było tu pierwotnie. Zamontowane zostaną rynny, cały budynek będzie zabezpieczony przed wilgocią, pojawi się nowa elewacja. Nowe tynki zostaną położone także wewnątrz kaplicy. Nowe pokrycie pojawi się na podłodze. Remont ma kosztować nieco ponad 62 tysiące złotych.

Obie inwestycje realizowane będą po zakończeniu procedur związanych z otrzymaniem dotacji. Najprawdopodobniej stanie się to dopiero w 2018 roku.

MM – artykuł wydania numer 919 Strzelca Opolskiego